سفارش تبلیغ
صبا ویژن
پسرکم! ... برادرت را به اعتماد دوستی میان خودتان، ضایع مکن ؛ زیرا آن که حقّش را ضایع کرده ای، برادرت نیست . [امام علی علیه السلام ـ در وصیّت خویش به فرزندش محمّد حنفیه ـ]
 
چهارشنبه 87 تیر 26 , ساعت 2:47 عصر

میلاد پدرمهربان دو عالم، پایه و اساس دین، حضرت امیر المومنین صلوات الله و سلامه علیه بر عاشقان حضرتش مبارک و فرخنده باد.

انتخاب مطلب به عهده مولای نازنینم گذاشتم و کتاب ارزشمند نهج البلاغه را باز کردم، این گونه بود که این مطالب ناب در جلوی چشمان من پدیدار گشت.

 

ضرورت واقع نگری در زندگی:

به یقین بدان که تو به همه ی آرزوهای خود نخواهی رسید، و تا زمان مرگ بیشتر زندگی نخواهی کرد، و بر راه کسی می روی که پیش از تو می رفت، پس در به دست آوردن دنیا آرام باش، و در مصرف آنچه به دست می آوردی نیکو عمل کن، زیرا چه بسا تلاش بی اندازه برای دنیا که به تاراج رفتن اموال کشانده شد. پس هر تلاشگری به روزی دلخواه نخواهد رسید، و هر مداراکننده ای محروم نخواهد شد. نفس خود را از هر گونه پستی بازدار، هر چند تو را به اهدافت رساند، زیرا نمی توانی به اندازه آبرویی که از دست می دهی بهایی به دست آوری. برده ی دیگری مباش، که خدا تو را آزاد آفرید، آن نیک که جز با شر به دست نیاید نیکی نیست، و آن راحتی که با سختی های فراوان به دست آید، آسایش نخواهد بود.

بپرهیز از آن که مرکب طمع ورزی تو را به سوی هلاکت به پیش راند، و اگر توانستی بین تو و خدا صاحب نعمتی قرار نگیرد، چنین باش، زیرا تو، روزی خود را دریافت می کنی، وسهم خود بر می داری، و مقدار اندکی که از طرف بندگان دریافت می داری، گر چه همه از طرف خداست... .

کعبه دل شد حرمت یا علی              جان به فدای کرمت یا علی

چشم ودل ما نبود سوی کس            ما زمحبان علی ایم و بس

یا علیلیست کل یادداشت های این وبلاگ